16 Ocak 2019 Çarşamba

zp tr

DIŞİŞLERİ ESİR AGİT ÜYELERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI

disisleri-esir-agit-uyeleri-ile-ilgili-aciklamasi

DIŞİŞLERİ ESİR AGİT ÜYELERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI
30 Nisan 2014 Çarşamba 14:06

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’da alıkoyulan AGİT denetçilerine ilişkin bir açıklama yaptı.

“No: 131, 30 Nisan 2014, Ukrayna’da Tırmanan Gerginlik ve AGİT Viyana Belgesi Askeri Denetimcilerinin Rehin Tutulması Hk.

Ukrayna’nın doğu ve güney bölgelerinde son haftalarda meydana gelen olayların, Ukrayna-Rusya-ABD ve AB arasında 17 Nisan’da Cenevre’de kabul edilen Ortak Açıklama’yla varılan mutabakata rağmen artarak devam etmesi kaygı vericidir.

Bu bağlamda, sözkonusu bölgelerde yaşanan şiddet olaylarını, kamu binalarının işgalini, alıkoymalar ile özellikle AGİT Viyana Belgesi kapsamında görev yapan yabancı silahsız askeri denetimcilerin rehin alınmalarını, mevcut krizi daha da derinleştiren vahim gelişmeler olarak görüyoruz. Bahsekonu denetimcilerin bir an önce serbest bırakılmalarını temenni ediyoruz.Gerilimin düşürülmesi ve sivil halkın güvenliğinin temini için, tarafları, Cenevre Ortak Açıklaması ile üzerinde mutabakata varılan tedbirleri tam olarak ve daha fazla gecikmeksizin hayata geçirmeye davet ediyoruz.

AGİT Özel Gözlem Misyonu’nun gerilimin düşürülmesi ve ülke çapında barış, istikrar ve güvenliğin güçlendirilmesi yönündeki gayretlerine tam desteğimizi yineliyoruz.”

http://www.mfa.gov.tr/no_-131_-30-nisan-2014_-ukrayna_da-tirmanan-gerginlik-ve-agit-viyana-belgesi-askeri-denetimcilerinin-rehin-tutulmasi-hk.tr.mfa

Haberin etiketleri:

AGİT


Haber okunma sayısı: 4764

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA