02 Haziran 2020 Salı

KTDF BAŞKANI ÜNVER SEL PUTİN KARARNAMESİNDEKİ EKSİKLİKLERİ BELİRTTİ

ktdf-baskani-unver-sel-putin-kararnamesindeki-eksiklikleri-belirtti

KTDF BAŞKANI ÜNVER SEL PUTİN KARARNAMESİNDEKİ EKSİKLİKLERİ BELİRTTİ
27 Nisan 2014 Pazar 12:14

Kırım Tatar Dernekleri Federasyonu'ndan (KTDF) "Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in Yayınladığı Kararname Kırım Tatarları Açısından Büyük Bir Gelişmedir" başlıklı bir bildiri elektronik olarak ulaştı. Bildiri KTDF Genel Başkanı Ünver Sel'in imzasını taşıyor. Bildiride şu sözlere yer verildi:

 

Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Vladimir Putin tarafından 21 Nisan 2014 tarihinde yayımlanan 268 numaralı kararnameyi çoşkuyla selamladığımı belirtirim. Tarihi adaletin sağlanması ana fikriyle hazırlanan bu kararnameyi gönülden desteklediğimi vurgulamak isterim.

Öte yandan kararnamenin içeriğinin doldurulması, öngörülen hedeflere ulaşılması konusunda ciddi ve pratik faydalar sağlayacaktır. Bu amaçla görüş ve önerilerimi şu şekilde sıralayabilirim. 

1) Kararnamede geçen Ermeni, Bulgar, Yunan ve Alman halkları 1944 yılında sürgüne uğramamış, sadece siyasi liderleri Kırım’dan çıkartılmıştır. Sürgüne uğrayanlar Kırım Tatarları’dır. Bunun düzeltilmesi, tarihi adaletin sağlanması konusunda önemli bir adım olacaktır.

2) Kırım Tatarları’nın toponomik yer adları ve ellerinden alınan topraklarının iadesini sağlayacak yasal düzenlemeler oluşturulmalıdır.

3) Kırım Tatarları’na Parlamento, bürokrasi ve mahalli idarelerde yönetim kotası verilmeli, bu kotaya Federal Meclis de dahil edilmelidir.

4) Kırım Tatarları’nın ticari faaliyetlerini kolaylaştırıcı ve teşvik edici yasal düzenlemeler açıklıkla oluşturulmalıdır.

5) Tatarca eğitimin önündeki yasal ve pratik engelleri ortadan kaldıracak hukuki, mali ve idari tedbirler alınmalıdır.

6) Halen sürgünde yaşayan Tatarların Kırım’a dönüşü için bir fon ayrılmalı; sürgünde bulundukları ülkelerdeki haklarını da gözetecek bir geri dönüş programı hazırlanmalıdır.

7) Kırım yarımadasına başka etnik unsurların yerleştirilmesine kesinlikle izin verilmemelidir (Örneğin Volga Almanları gibi).

8) Tatar gençler ya askerden muaf tutulmalı ya da askerlik yükümlülüklerini Kırım Yarımadası’nda yerine getirmelerini sağlayacak düzenlemeler yapılmalıdır.

9) Kırım Tatarları’nın diaspora ile bağlarının güçlendirilmesi için resmi temsil organı oluşturulmalıdır.

10) Planlanan tüm işlerin bir takvime bağlanması sağlanmalı ve bu süreci takip etmek üzere Tatarlar’dan oluşan resmi bir komite oluşturulmalıdır.

 

 

Kırım Tatar Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı

Ünver Sel

26.04.2014Haber okunma sayısı: 4142

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


RUSÇA HABER

Крымчанка с сыном попались на взятке ФСБшнику

Крымчанка с сыном попались на взятке ФСБшнику

AAA

AAA

Духовная пища Рамазана (ФОТО)

Духовная пища Рамазана (ФОТО)

Лидеру крымскотатарского народа Мустафе Джемилеву запретили въезжать в Крым до 2019 года

Лидеру крымскотатарского народа Мустафе Джемилеву запретили

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA