30 Mart 2020 Pazartesi

TÜRKİYE UKRAYNA'DA ÇÖZÜME KATKIYA HAZIR

turkiye-ukraynada-cozume-katkiya-hazir

Türkiye, Ukrayna’da çözüme katkı için hazır
18 Nisan 2014 Cuma 16:35

Ukrayna krizi nedeniyle Cenevre’de yapılan toplantıya ilişkin uzlaşılan bildiriyi olumlu olarak değerlendiren Dışişleri Bakanı Davutoğlu, çözüme için katkıda bulunmaya hazır olduklarını ifade etti.

Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati ile Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile Arnavutluk arasında yüksek düzeyli işbirliği mekanizmasını başlatma kararı aldıklarını ve toplantıların en kısa zamanda yapılacağını söyledi.

"TÜRK DİPLOMASİSİNE DUYULAN GÜVENİN YANSIMASI"

Toplantıda gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Davutoğlu, Ukrayna’daki gelişmelerle ilgili de değerlendirmede bulundu.Ukrayna krizi nedeniyle Cenevre’de yapılan toplantıya ilişkin uzlaşılan bildiriyi olumlu olarak değerlendiren Davutoğlu, bildirideki en önemli unsurlardan birisinin AGİT gözlem misyonuna yapılan atıf ve bu konuda tarafların mutabakata varmasının olduğunu vurguladı. AGİT gözlem misyonunun başında Ertuğrul Apakan'ın bulunduğunu hatırlatan Davutoğlu, bunun aslında Türkiye ve Türk diplomasisine duyulan güvenin bir yansıması olduğuna dikkati çekti.

Ukrayna'daki krizin çözülmesi için katkıda bulunmaya hazır olduklarını ifade eden Davutoğlu, "Taraflarla çalışmalarımız sürüyor. İnşallah en kısa zamanda bu kriz aşılır ve Karadeniz Bölgesi'ndeki soğuk savaş döneminde oluşturulmuş olan istikrar ve güvenlik havzası korunmuş olur. Türkiye bu konuda yapılan her türlü girişimi desteklemektedir" ifadelerini kullandı.

“SORUMLULAR CEZALANDIRILACAK”

Davutoğlu, güvenlik toplantısının illegal dinlenmesine ilişkin devam eden soruşturmada ne aşamaya gelindiğinin sorulması üzerine, şunları söyledi:

"Konuya ilişkin hep aynı cevabı verdim. Çok titiz bir çalışma yürütülüyor. Bu çalışmalar bitene ve resmi açıklama yapılana kadar beklemek ve sadece yapılacak açıklamaya itibar etmek lazım. Değişik bilgilere dayanan yorumlar olabilir ama nihai açıklama yapılana kadar kamuoyunun sabırla beklemesini rica ediyorum. Ben de dün yurtdışından döner dönmez ilgili birimden çalışmalar konusunda bilgi aldım.

Dış etki de dahil, içerde olabilecek sızıntılar da dahil her ihtimal göz önüne alınarak son derece dikkatli bir çalışma yürütülüyor. Bunun sorumluları bulunacak ve hukukun üstünlüğü ilkesi çerçevesinde en şiddetli şekilde cezalandırılacaktır."

Kaynak: RS FM
Tamamını oku: Haber okunma sayısı: 2190

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


RUSÇA HABER

Крымчанка с сыном попались на взятке ФСБшнику

Крымчанка с сыном попались на взятке ФСБшнику

AAA

AAA

Духовная пища Рамазана (ФОТО)

Духовная пища Рамазана (ФОТО)

Лидеру крымскотатарского народа Мустафе Джемилеву запретили въезжать в Крым до 2019 года

Лидеру крымскотатарского народа Мустафе Джемилеву запретили

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA