01 Haziran 2020 Pazartesi

Ukrayna Büyükelçiliğinden Kırım'a ziyaret eden Türklere rest

ukrayna-buyukelciliginden-kirima-ziyaret-eden-turklere-rest


27 Kasım 2016 Pazar 19:16

Ukrayna Büyükelçiliği’nin bazı yabancı ülke vatandaşları ve gemilerinin geçici olarak işgal altında bulunan Ukrayna toprağı Kırım Özerk Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiği yasadışı ziyaretlere dair açıklaması
Ukrayna Büyükelçiliği, bazı yabancı ülke vatandaşları ve gemilerinin geçici olarak işgal altında bulunan Ukrayna toprağı Kırım Özerk Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiği yasadışı ziyaretlerden dolayı ciddi endişelerini beyan etmektedir.

Ukrayna tarafı, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sevastopol şehrini de kapsayan, Ukrayna’nın egemen olduğu topraklara gerçekleştirilen bu yasadışı ziyaretlerin izinsiz olduğunun defaatle altını çizmiştir.

Ukrayna, yabancı ülke vatandaşlarının ve gemilerinin bu tür ziyaretlerini, Rusya’nın yarımadayı geçici olarak işgal etmesi nedeniyle birçok ekonomik, sosyal ve insani sorunla boğuşan Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin hukuksuz ilhakını tanıma çabaları olarak görmektedir.

Bu tür yasadışı ziyaretler, Ukrayna’nın devlet egemenliğini, BM Tüzüğü’nü, BM Genel Kurulu’nun A/RES/68/262 kodlu “Ukrayna’nın toprak bütünlüğü” deklerasyonunu, Bakü Deklerasyonu’nu, OSCE Parlamenterler Assamblesi Kararları’nı ve diğer uluslararası hukuk normlarını ihlal etmektedir.

Bu açıdan, Ukrayna tarafı bir kez daha, Türklerin de dahil olduğu yabancı ülke vatandaşları ve şirketlerini, geçici olarak işgal altında bulunan Kırım’a yapılan bu hukuksuz ziyaretleri nedeniyle Ukrayna yasaları ve uluslararası hukuk önünde sorumlu olacaklarına dair uyarmaktadır.

Geçici olarak işgal altındaki Kırım’a yasal ziyaretler, Ukrayna’nın geçici olarak işgal altında bulunan topraklarına giriş ve çıkışı düzenleyen prosedüre uygun olarak gerçekleştirilebilir. Bahse konu prosedürün Türkçe çevirisi, büyükelçiliğin web sitesinde erişime açıktır.

Ukrayna ayrıca bu vesileyle, Türk yetkililerin Ukrayna’nın egemenlik ve toprak bütünlüğüne verdiği sürekli desteğe müteşekkir olduğunu beyan eder.
 Haber okunma sayısı: 3759

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


RUSÇA HABER

Крымчанка с сыном попались на взятке ФСБшнику

Крымчанка с сыном попались на взятке ФСБшнику

AAA

AAA

Духовная пища Рамазана (ФОТО)

Духовная пища Рамазана (ФОТО)

Лидеру крымскотатарского народа Мустафе Джемилеву запретили въезжать в Крым до 2019 года

Лидеру крымскотатарского народа Мустафе Джемилеву запретили

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA