30 Mart 2020 Pazartesi

UKRAYNA'DA REFERANDUMA DOĞRU

ukraynada-referanduma-dogru


29 Nisan 2014 Salı 14:18

Ukrayna’da Savunma ve Güvenlik Konseyi, bölgelerin statüsünü yeniden belirleyecek bir referandumun yapılmasından yana görüş bildirdi, referandumun 15 Haziran’da yapılabileceği ifade ediliyor

Ukrayna’da Savunma ve Güvenlik Konseyi bölgelerin statüsünü yeniden belirleyecek bir referandumun yapılmasından yana görüş bildirdi, referandumun 15 Haziran’da yapılabileceği ifade ediliyor.

Ukrayna yönetimi bu referandumun Rusya’nın başlattığı ayrılıkçı eğilimin önünü önemli ölçüde kesebileceğine inanıyor. Kiev yönetiminin referandumla birlikte ülkenin doğu ve güney bölgelerine yeni yetkiler vereceği ifade ediliyor.

Bölgelerin yetkilerinin artırılacağı ve ademi merkeziyetçiliğin aktif olarak uygulanacağı tahmin ediliyor.Donnetsk bölge yöneticisi Sergey Taruta da referandumun yapılması çağrısında bulundu. Ukrayna cumhurbaşkanı vekili Aleksandr Turçinov tarafından atanan Taruta, Donetsk Belediye Başkanı Aleksandr Lukyançenko ile yaptığı görüşmenin ardından referandum çağrısını medyaya duyurdu.

Taruta ve Lukyançenko’nun açıkladıkları önerilerde, otoritenin merkezi hükümetten alınıp bölgesel idarelere dağıtılması gerektiği böylece bölgesel yönetimlerin güçlendirilebileceği ifade ediliyor. Taruta ve Lukyançenko ayrıca, referandumun 25 Mayıs’ta yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimleriyle birlikte yapılabileceğini savundular.
Aleksandr Lukyançenko, referandumla birlikte ülkenin içinde bulunduğu siyasal ve toplumsal gerilimin de sona ereceğini savunuyor.

Taruta da geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusça’nın statüsünün belirlenmesi için tüm Ukrayna’yı kapsayan bir referandum yapılması çağrısında bulundu.

Kiev yönetiminin referandum çağrılarını hayata geçirip geçirmeyeceği konusu henüz netlik kazanmamışken, bazı çevreler bu tür girişimlerin Rusya’ya taviz vermek anlamına geleceğini ve Ukrayna’nın bundan zarar göreceğini savunuyor.

Kaynak:

http://www.dunyabulteni.net/haberler/296593/ukrayna-hukumetinin-gundeminde-referandum-var

 

Haberin etiketleri:

REFERANDUM


Haber okunma sayısı: 2783

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


RUSÇA HABER

Крымчанка с сыном попались на взятке ФСБшнику

Крымчанка с сыном попались на взятке ФСБшнику

AAA

AAA

Духовная пища Рамазана (ФОТО)

Духовная пища Рамазана (ФОТО)

Лидеру крымскотатарского народа Мустафе Джемилеву запретили въезжать в Крым до 2019 года

Лидеру крымскотатарского народа Мустафе Джемилеву запретили

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA