12 Temmuz 2020 Pazar

JOBBİK VE KIRIM

jobbik--ve-kirim-


13 Haziran 2014 Cuma 22:09

Jobbik ve Kırım

Neymiş efendim, Ruslar Kırım işgalinde haklılarmış…
Kimmiş böyle diyen? Macar Jobbik Partisi Lideri ve içimizdeki bazı beyinsizler!..
Jobbik’ i bir tarafa koyalım; o Macar Partisi ve TURAN’ a inanmış bir politika izliyor.
İçimizdekilerden bazıları ise bizim dilimizden, bizim içimizden, bizim öfkemizden farklı olarak söyleyebiliyor.

Diyeceğim ki: Külahıma anlatın! Jobbik Kırım’ı nasıl biliyor, Kırım’ı ne kadar tanıyor?
Jobbik farklı bir ülkede ve bizden oldukça farklı bir halet-i ruhuyiye sahip bir parti olup aynen bizim gibi düşünmesini de beklemek hakkına sahip değiliz.

Ve bize ne kadar yakın olursa onlara o ölçüde teşekkür ederiz; o kadar.Hatırlayınız bundan bir kaç sene evvel aynı Jobbik; “Ermeniler Karabağ’ da işgalcidir, soykırım yapmıştır” şeklinde bir kanun maddesini Macaristan Parlamentosuna sunmuşlardı.

Yine, Joobik Partisi lideri Sayın Vona Gábor her defasında “Biz Atillanın Torunlarıyız” demektedir.

Meydanlarda, meclis kürsüsünde “Bizler Avrupalı değil Orta Asyalıyız, bu yüzden yönümüz Orta Asya’ya ve Türkiye’ye dönüktür” diye haykırmıştır. Jobbik’i onun liderini, Türklerle kardeşlik vurgusunu her zaman dile getiren, gelecekte ortak projeler için en ciddi çalışan liderler arasında görebiliriz. Bunu küçük, verimsiz, faydasız görebilir misiniz?

Gelelim konumuzun Benim açımdan daha hassas olanına:
Biz Kırım Türkleri Derneği olarak felsefemiz, çizgimiz Kırım Tatarlarını “Türklük” potası içinde anarken, bu inancı pekiştirmek isterken birileri ortaya birden ve sadece “Kırımlılık” değişimini getirmeye başladılar. Buna tabi ki şiddetle karşıyız ve bu anlayışı Kırım Milli davasının yararına görmüyoruz. Çünkü Kırım’da %59 Rus, %22 Ukrain, %12-13 kadar Kırım Tatar Türk’ü bulunmaktadır. %6 kadar da Alman, Yahudi, Yunan, Bulgar vs gibi etnik unsurlar yaşıyor. Şimdi bunların tamamına “Kırımlı” denebilir. Denirse de hiçbir sakınca yoktur ama mesele bize gelince durum değişiyor, zira Biz Kırım Tatarlarını Türklükle bağdaştırmaya çalışıyoruz; neden? Tatarlar hem soyca Türk oldukları için, hem de tarihi süreç içinde Kırım’dan Türkiye’ ye göçle gelip yerleşmiş 5-6 milyon Kırım Tatarı ile özdeş hale getirmek ve böylece milli davanın akışını güçlendirmek için bunu böyle yürütüyoruz.

Şimdi yeni icatlar çıkarılarak “Kırımlı”, “Kırımlılık”, “Kırımca” gibi özellikle seçilmiş ve kendisini Türk dünyasından soyutlamaktan öte bir faydası olmayacak olan bu siyasete ne gerek var diye soruyoruz. Benim gibi çok Kırım Tatarının aklı bu ucube tanımlamayı anlayamıyor. Açık söyleyeyim: Bağıra – bağıra Turandan, Türklükten bahseden bir parti liderinin Kırım Türkleri aleyhinde laf edeceğine ihtimal dahi vermiyorum. Laf ediyorsa da belirttiğim gibi işin derinlemesine bilmemesinden kaynaklıdır

Kırım’ın Türk olduğunu eminim sadece biz biliyoruz. Bizim haricimizde olan halklar, gruplar bundan bir haber… Ama bizler özenle Türk lafını kullanmamaya gayret ediyoruz. Bu zayıf kişiler bugün kalkıp Jobbik’ e laf atıyor. Bize düşen Kırım Tatarlarının Türk dünyasının bir parçası olduğunu, bize çok yakın olan halklara bıkmadan anlatmaktır.
Diyorum ki: Siz ey Kırım adına konuşanlar, âlemin Kırım hakkında ne dediğini bir kenara bırakın da kendinize bakın! Kırım Tatarını koca bir Türk dünyasından soyutlamaya çalışmakla ne elde edeceksiniz? Türk’ü sevmeyen odaklar size gelip madalya mı takacaklar? Ha o beklenti içinde olanlar da yok mu? Onlarda bir, bir ortaya dökülüp Putinci olmaya başladılar. Siz de sadece “Kırımlılık” lafıyla aynı ağaca başka bir balta vuruyorsunuz. Bizi; Putinciler aranızdaki farkı görmeyecek kadar kör saymayın. Biri Kırım vatanını peşkeş çekmekten icap duymazken biriniz de Tatar üzerinden“Türklük” şemsiyesini kaldırmaya çalışıyorsunuz.

Oysa hele bu saatten sonra Size düşen görev, daha fazla, daha güçlü olarak göğsünüzü gere gere TÜRK’ üm demeniz Kırımlılık, Kırımca, gibi hiç bir anlam ifade etmeyen boş lafları bir kenara atmanızdır.

Etiketler: 

Haberin etiketleri:

JOBBIK


Haber okunma sayısı: 5590

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ALT KATEGORİLER


RUSÇA HABER

Крымчанка с сыном попались на взятке ФСБшнику

Крымчанка с сыном попались на взятке ФСБшнику

AAA

AAA

Духовная пища Рамазана (ФОТО)

Духовная пища Рамазана (ФОТО)

Лидеру крымскотатарского народа Мустафе Джемилеву запретили въезжать в Крым до 2019 года

Лидеру крымскотатарского народа Мустафе Джемилеву запретили

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA