06 Temmuz 2020 Pazartesi

KIRIM UKRAYNA'YA DÖNECEK

kirim-ukraynaya-donecek


04 Nisan 2014 Cuma 17:04

Ukrayna’nın devrik devlet başkanı Viktor Yanukoviç, Associated Press ajansı ve Rus devlet televizyonu NTV ile söyleşi yaptı.

Röportaj veren ve söyleşide zaman zaman gözleri dolan Yanukoviç, Rusya’dan asker göndermesini talep etmesinin hata olduğunu söyledi.

“Kırım bir trajedi, büyük bir trajedi” diyen Yanukoviç, iktidarda kalmış olması halinde böyle bir durumun yaşanmamış olacağını savundu.

Hakkındaki yolsuzluk iddialarını da yalanlayan Yanukoviç, başkent Kiev’in dışındaki rezidansını kendi parasıyla yaptırdığını ileri sürdü ve şubat ayındaki gösteriler sırasında yaklaşık 80 protestocunun keskin nişancı ateşiyle öldürülmesinde sorumluluğunun bulunmadığını da iddia etti.Yanukoviç, Rusya’ya geldiğinden beri Putin ile iki kez telefonda, bir kez de yüz yüze görüştüğünü, bu görüşmelerin “zor” geçtiğini ve Kırım’ın yeniden Ukrayna’ya katılması için müzakerelerde bulunmak üzere Rusya lideriyle yeni görüşmeler yapmayı umduğunu aktardı.


“Yanıldım”
Devrik lider, “Kırım’ın azami ölçüde bağımsız ancak Ukrayna’nın parçası olabileceği yollar aramalıyız” diye konuştu.

Yanukoviç ayrıca Kırım’da mart ayında yapılan referandumun, Ukrayna’daki radikal milliyetçilerin tehditlerine bir yanıt olduğunu düşündüğünü ifade ederek, Rusya’dan Ukrayna halkını korumak için ülkeye asker göndermesini talep etmesinin hata olduğunu söyledi ve “Yanıldım. Duygularımla hareket ettim” dedi.

Gösteriler yoğunlaştığı esnada canını vermeye hazır bulunduğunu ancak bunu yapmanın, zorla iktidarı ele geçiren “neo-faşistlere” ödül olacağını fark ettiğini söyleyen Yanukoviç’in, bu sözleri sarf ederken gözyaşlarını zor tuttuğu görüldü.
Yanukoviç, Kiev’den ayrılırken konvoyuna makineli tüfeklerden ateş açıldığını da iddia etti.


 Haber okunma sayısı: 2483

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ALT KATEGORİLER


RUSÇA HABER

Крымчанка с сыном попались на взятке ФСБшнику

Крымчанка с сыном попались на взятке ФСБшнику

AAA

AAA

Духовная пища Рамазана (ФОТО)

Духовная пища Рамазана (ФОТО)

Лидеру крымскотатарского народа Мустафе Джемилеву запретили въезжать в Крым до 2019 года

Лидеру крымскотатарского народа Мустафе Джемилеву запретили

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA