12 Temmuz 2020 Pazar

PUTİN SÖZ DEĞİL PARA VERİN

putin-soz-degil-para-verin

PUTİN SÖZ DEĞİL PARA VERİN
11 Nisan 2014 Cuma 14:43

Rusya ve Batı ülkeleri arasında Ukrayna konusundaki gerginlik giderek tırmanıyor.

Rusya ve Batı ülkeleri arasında Ukrayna konusundaki gerginlik giderek tırmanıyor. Avrupa Konseyi, Rusya’nın oy hakkını geçici olarak askıya alırken, Putin, Ukrayna’ya doğalgaz sevkiyatını durdurma tehdidinde bulundu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, borçlarını ödememesi durumunda Ukrayna’ya doğalgaz sevkiyatını durdurma tehdidinde bulundu. Kremlin’den 18 Batı ve Doğu Avrupa ülkesi liderine gönderilen mektupta Rus enerji şirketi Gazprom’un gelecekte Ukrayna’ya sevkiyat için ‘ön ödeme talebinde bulunmak zorunda kalabileceği’ belirtildi.

Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, mektubun Rusya’dan doğalgaz alan 18 ülke yönetimlerine gönderildiğini açıkladı. Ukrayna, Rus doğalgazını Avrupa’ya ulaştıran en önemli transit ülke. Ödenmeyen faturalar nedeniyle Rusya en son 2009 yılında Ukrayna’ya giden vanaları kapatmış, Ab ülkeleri zor durumda kalmıştı.

“Söz değil para verin”Putin mektupta Batı ülkelerine Ukrayna’yı sadece sözle değil, Mali olarak da desteklemeleri çağrısında bulundu. Afp haber ajansına göre beş sayfalık mektupta Ab ülkelerinin atıllığını eleştiren Putin, “Avrupalı partnerlerimiz ne yapıyor? Ukrayna’ya gerçek yardım sağlayacakları yerde niyet açıklaması tartışıyorlar. Rusya ise komşu Ukrayna’ya son dört yılda 25.5 milyar euroluk destek sağladı. Rusya dışında kimse yardım etmedi” ifadelerini kullanıyor.

Rusya, mart ayı başında Ukrayna’ya tanıdığı indirimleri tamamen kaldırmıştı. İflasın eşiğine gelen Ukrayna’nın Rusya’ya 1 milyar 600 milyon euro borcu bulunuyor. Uluslararası Para Fonu’nun Ukrayna’ya Mali yardımlar konusunda kararı ise en erken nisan sonunda açıklaması bekleniyor. IMF Başkanı Christine Lagarde, Ukrayna’nın borçlarını ödeyebilmesi için 14 ila 18 milyar doların yeterli olacağını belirtmişti. Bu miktarın doğrudan borç faiz ödemeleri olarak Rus Gazprom şirketinin kasasına girmesi bekleniyor.

Avrupa Konseyi’nden tepki

Öte yandan Rusya’nın Kırım’ı ilhak ederek kendisine bağlaması üzerine, Avrupa Konseyi perşembe günü ülkeye yaptırım kararı aldı. Temel demokratik hakları ihlal ettiği gerekçesiyle Rusya’nın oy kullanma hakkı askıya alındı. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, 18 Rus parlamenterin yıl sonuna kadar oy hakkının askıya alınmasını oy çokluğuyla kabul etti. Buna göre, Rus parlamenterler, tartışmalara katılabilecek, ancak oy kullanamayacak.

Kararda, Rusya’nın Kırım ilhakından vazgeçmemesi durumunda, Rus parlamenterlerin Avrupa Konseyi’nden çıkarılabileceği uyarısı da yapıldı. Kırım’ın ilhakı konusunda yürütülen tartışmada, bazı parlamenterlerin sert eleştirileri üzerine öfkelenen Rus parlamenterler ise protesto amacıyla salonu terk etti.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, 2000 yılındaki Çeçenistan Savaşı döneminde de Rus üyelerin oy kullanma hakkını askıya almıştı. Rus birliklerinin Gürcistan’a girdiği 2008 yılında ise Rusya ile diyaloğun koparılmaması için yaptırım kararı alınmamıştı.

http://www.haberler.com/putin-dogalgaz-silahini-cekti-5894307-haberi/Haber okunma sayısı: 2573

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ALT KATEGORİLER


RUSÇA HABER

Крымчанка с сыном попались на взятке ФСБшнику

Крымчанка с сыном попались на взятке ФСБшнику

AAA

AAA

Духовная пища Рамазана (ФОТО)

Духовная пища Рамазана (ФОТО)

Лидеру крымскотатарского народа Мустафе Джемилеву запретили въезжать в Крым до 2019 года

Лидеру крымскотатарского народа Мустафе Джемилеву запретили

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA