12 Temmuz 2020 Pazar

RUSYA'DAN TÜRKİYE'YE VİZE RİCASI

rusyadan-turkiyeye-vize-ricasi

RUSYA'DAN TÜRKİYE'YE VİZE RİCASI
22 Nisan 2014 Salı 13:50

ITAR – TASS Ajansı tarafından geçilen haberde, Rus Turizm Sektörü Birliği’nin Rus pasaportları için uygulamaya giren yeni yönetmeliğin ertelenmesi ricası ile T.C. Dışişleri Bakanlığı’na başvurduğu bildirildi.

Yürürlüğe giren yeni uygulamaya göre, Rus turistlerin Türkiye’ye seyahat etmek için en az 3 ay geçerli pasaporta sahip olmaları şartındaki 3 aylık süre 4 aya çıkartıldı. Ayrıca sınır kapılarında söz konusu kurala uygunluk durumu da son derece sıkı bir şekilde kontrol edilmeye başlandı.

Rus Turizm Sektörü Birliği tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, yürürlüğe giren yeni kural sebebi ile bazı turistlerin uçağa alınmadıklarını ve birtakım tur iptallerinin de yaşandığı bilgisi verilerek, gerek tur operatörlerinin, gerekse turistlerin bu duruma hazırlıksız yakalandıkları ifade edildi.

Rusya’da uzun bir tatil süresinin yaşandığı Mayıs bayramları dönemine ilişkin tur rezervasyonları, geçtiğimiz yılın Eylül ayında başlamıştı. Türkiye’nin Rus pasaportlarına ilişkin hayata geçirdiği yeni uygulamaya ilişkin bilgilendirme ise 16 Nisan’da yapıldı. Dolayısıyla önceden rezervasyon yaptırmış turistlerin ve tur operatörlerinin bu turları erteleme gibi bir şansı da ortadan kalkmış oldu.Mayıs bayramları tatil dönemi için satılan turlarda mağduriyet yaşanmaması için Rus Turizm Sektörü Birliği tarafından T.C. Dışişleri Bakanlığı’na yapılan başvuruda yeni uygulamanın 12 Mayıs tarihine ertelenmesi rica edildi.

Rus Turizm Sektörü Birliği’nin tahminlerine göre, söz konusu yeni uygulama sebebi ile yüzlerce turist mağdur olabilir. Bu durumda olan rezervasyon sahibi turistlerin başka ülkelere yönlendirilmesinin de oldukça güç olduğunu belirten Birlik yetkilileri, söz konusu geçerlilik sürelerine sahip pasaportlar ile bu turistleri ancak Mısır ya da Tayland’ın kabul edebileceği kaydetti.

 Haber okunma sayısı: 2268

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ALT KATEGORİLER


RUSÇA HABER

Крымчанка с сыном попались на взятке ФСБшнику

Крымчанка с сыном попались на взятке ФСБшнику

AAA

AAA

Духовная пища Рамазана (ФОТО)

Духовная пища Рамазана (ФОТО)

Лидеру крымскотатарского народа Мустафе Джемилеву запретили въезжать в Крым до 2019 года

Лидеру крымскотатарского народа Мустафе Джемилеву запретили

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA