12 Temmuz 2020 Pazar

UKRAYNA KRİZİ OBAMA PUTİN GÖRÜŞTÜ

ukrayna-krizi-obama-putin-gorustu

UKRAYNA KRİZİ OBAMA PUTİN GÖRÜŞTÜ
15 Nisan 2014 Salı 12:31

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya göre Obama, Moskova’nın talebi üzerine, Putin ile telefonda Ukrayna’yı konuştu. Açıklamada, “Obama’nın, Rusya hükümetinin, Ukrayna yönetimini istikrarsızlaştırma ve zayıflatma tehdidinde bulunan Rusya yanlısı silahlı ayrılıkçıların eylemlerine desteğine yönelik derin kaygılarını dile getirdiği” kaydedildi.

PUTİN’İ İKNA ETMEYE ÇALIŞTI

Obama’nın Ukrayna’daki tüm gayri nizami kuvvetlerin silahlarını bırakması gerektiğine vurgu yaptığı ifade edilen açıklamaya şöyle devam edildi: “Obama, Putin’i, ele geçirdikleri binalardan ayrılmaları yönünde ikna etmek için, bu Rusya yanlısı silahlı gruplar üzerindeki etkisini kullanmaya çağırdı.

“ASKERİ GÜÇLERİNİ GERİ ÇEK”Başkan Obama, Rusya’nın, tansiyonu azaltmak için Ukrayna’nın doğu sınırından askeri güçlerini geri çekmesinin önemini teyit etti. Obama, Rus yetkililerin söylemlerine rağmen Ukrayna hükümetinin kaydadeğer bir itidal göstermeyi sürdürdüğüne işaret etti ve ademi merkeziyetçi bir iktidar yönünde somut adımlar önererek ve kapsayıcı anayasal reformları takip ederek, 25 Mayıs’ta  adil ve özgür bir Cumhurbaşkanlığı Seçimi yapmak için ülkeyi birlik içinde tutma çabalarından dolayı Ukrayna hükümetine takdirlerini dile getirdi.”

Açıklamada, “Obama’nın Ukrayna’ya yönelik eylemlerinin sonucu olarak Rusya’nın büyüyen siyasi ve ekonomik izolasyonuna dikkati çektiği ve eğer eylemlerinde ısrar ederse, Rusya’nın halihazırda maruz kaldığı maliyetin artacağını açıkça belirttiği” bildirildi.

“DİPLOMATİK ÇÖZÜM MÜMKÜN ANCAK…”

Görüşmede, önümüzdeki günlerde Cenevre’de yapılacak toplantıyı hatırlatan Obama’nın, “bu konuda diplomatik çözümün hala mümkün olduğuna inanmasına rağmen, bunun, Ukrayna sınırındaki Rus askeri tehdidi, Ukrayna’daki silahlı provokasyonlar ve Kremlin yetkililerinin tansiyon artırıcı söylemlerinin olduğu bir ortamda başarılı olamayacağına dikkati çektiği” ifade edildi.

http://www.haberler.com/obama-putin-ile-ukrayna-yi-gorustu-5908986-haberi/Haber okunma sayısı: 2124

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ALT KATEGORİLER


RUSÇA HABER

Крымчанка с сыном попались на взятке ФСБшнику

Крымчанка с сыном попались на взятке ФСБшнику

AAA

AAA

Духовная пища Рамазана (ФОТО)

Духовная пища Рамазана (ФОТО)

Лидеру крымскотатарского народа Мустафе Джемилеву запретили въезжать в Крым до 2019 года

Лидеру крымскотатарского народа Мустафе Джемилеву запретили

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA