06 Temmuz 2020 Pazartesi

WSC: Rusya’ya yaptırımlar daha da artırılacak

wsc-rusyaya-yaptirimlar-daha-da-artirilacak

WSC: Rusya’ya yaptırımlar daha da artırılacak
25 Mart 2014 Salı 11:54

Dünyanın en önemli ekonomilerine sahip ülkelerin liderleri dün gerçekleştirilen bir toplantıda Rusya’yı dışlama kararı alarak Moskova ve Batı arasında yaklaşık yirmi yıldır süre gelen önemli bir bağlantıyı germiş oldu.

Group of Seven (G-7) liderleri daha geniş grup olan G-8′i Ukrayna kararını değiştirene kadar Rusya’yı çıkararak değiştirdi. Ülkeler ayrıca Moskova’nın Kırım konusundaki planlarını değiştirene kadar enerji, bankacılık, finans ve silah sektörlerine yönelik sert yaptırımları da uygulamaya hazırlanıyor.

Fakat olağanüstü toplantıyla bir araya gelen G-7 liderleri Vladimir Putin’i ne kadar izole edecekleri ve Rusya ekonomisini ne kadar zarara uğratacakları konusunda kesin bir açıklamada bulunmadı. Rusya’yı sert biçimde eleştiren G-8 liderleri yine de bu ülkenin koltuğuna dönmesi için kapıyı açık bıraktı.

ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Japonya, İtalya ve Kanada liderleri tarafından yayınlanan ortak bir bildiride “Rusya’nın net bir seçim yapması gerekiyor. Olayın gerginliğini azaltmak için diplomatik yollar hala açık ve biz de Rusya hükümetini bunları kullanması için teşvik ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise ülkesinin gruptan dışlanması konusunda iyimser bir tutum takınmayı tercih etti. Lavrov tarafından yapılan açıklamada “Eğer Batılı ortaklarımız bu formatın artık zamanını doldurduğunu düşünüyorsa bırakın öyle olsun. Bir deneme olarak bir- bir buçuk yıl böyle devam edip sonuçlarının nasıl olduğunu görebiliriz” ifadelerini kullandı.

Ayrıca ABD, Lavrov’un G-7 toplantısının gerçekleştirildiği The Hague’de yapılan Nükleer Güvenlik Zirvesi’nde Ukraynalı meslektaşıyla buluşma kararını memnuniyetle karşıladı. ABD Dışişleri Bakanlığı neredeyse bir ay boyunca böyle bir buluşmayı ayarlamaya çalışırken, bunun gerginliği azaltacak potansiyelde olduğuna inanıyor.

Bunun ardından Ukrayna hükümetinden yapılan bir açıklamada her iki tarafın da durumun kötüleşmeye başlaması halinde karşılıklı olağanüstü danışma yapılması konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Lavrov ise Ukrayna Dışişleri Bakanı’na ülkesinin Rusça konuşanları koruyabilmek için anayasal değişikliklere ihtiyacı olduğunu söyledi.

ABD’li yetkililer ise Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Lavrov’a batı Ukrayna sınırında hareketliliğe devam eden on binlerce Rus askerinden ve Ukrayna veya başka bir yerde toprak alma girişiminden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Başkan Obama ile birlikte Hollanda’ya seyahat eden bir Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Ben Rhodes, “O sınır boyunca gerçekleşen Rus hareketliliğinden derin endişe duyuyoruz. NATO ve Ukrayna hükümeti gibi biz de çok yakından izliyoruz” ifadelerini kullandı.

G-7 açıklama metninin geneli Rusya’yı ve Ukrayna’ya müdahalesini eleştirmeye ayrıldı.

CAROL E. LEE, MATTHEW DALTON ve ANTON TROIANOVSKI

http://www.wsj.com.tr/article/SB100014240527023037254045794603117702172

http://ukrturk.net/wsc-rusyaya-yaptirimlar-daha-da-artirilacak/

 Haber okunma sayısı: 2295

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ALT KATEGORİLER


RUSÇA HABER

Крымчанка с сыном попались на взятке ФСБшнику

Крымчанка с сыном попались на взятке ФСБшнику

AAA

AAA

Духовная пища Рамазана (ФОТО)

Духовная пища Рамазана (ФОТО)

Лидеру крымскотатарского народа Мустафе Джемилеву запретили въезжать в Крым до 2019 года

Лидеру крымскотатарского народа Мустафе Джемилеву запретили

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA