25 Mart 2019 Pazartesi

zp tr

KIRIM SENARYOSU

kirim-senaryosu


08 Mart 2014 Cumartesi 22:45

Bir kaç haftadır Ukrayna'da evromeydan eylemleri başladığında Avrupa ve dünya basınında bazı stratejik açıklamalar başladı.

Ukrayna'nın 3'e bölünmesi veya herkesi kucaklayan bir yapıya dönmesi hakkında. Bu konuda AB, ABD Rusya, Ukrayna, Almanya ve Türkiye'nin bu anlaşmanın tarafları olduğu söyleniyor.

Kırım ve Ukrayna'da meydana gelen olaylar bu iddiaları doğrular nitelikte. Son 10 günde Ukrayna Hükümetinin Kırım için ciddi adımlar atmaması ve Ukrayna'nın doğusunda meydan gelen gelişmeler Ukrayna ile Rusya arasındaki anlaşma olduğu yönünde Ukrayna'nın 3 bölünmesi veya Kırım'ın Ruslara bırakılarak Doğu Ukrayna'nın Ukrayna sınırlarında kalması ve Ukrayna'nın bölünmemesi şeklinde.
Kırım Tatarlarını susturmak amaçlı Tataristan’dan heyetin Kırım’a gelmesi Kırım Tatarlarına rüşvet olarak sürgündeki Kırım Tatarlarının geri Kırım'a dönemsi ev ve iş imkanı sağlanması Kırım'daki makam ve mevkilere Kırım Tatar yönetici atanmasıyla Kırım Tatarlarının bu geçiş sürecinde karşı çıkmaları engellenmek istediği iddia ediliyor.

Bu iddialar arasında Kırım Tatar kanaat önderlerinin bu anlaşmayı bildiği ve Türkiye hükümetiyle irtibat halinde geçiş sürecinin sancısız atlatılması için çalıştığı Türk resmi makamlarının açıklamalarının bu iddiaları doğruladığı iddia edildi.İddialar doğru ve olaylar gerçekleşirse Türkiye ve Kırım daki Kırım Tatarları ne gibi tepki verirler?

 

İddiaların doğru olup olmadığını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

 Haber okunma sayısı: 6097

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA