25 Haziran 2018 Pazartesi

zp tr

Son Ukrayna olayları ve Kırım Türklüğü

son-ukrayna-olaylari-ve-kirim-turklugu

Son Ukrayna olayları ve Kırım Türklüğü
25 Şubat 2014 Salı 14:32

Son Ukrayna olayları ve Kırım Türklüğü


Bu gün 23 Şubat Kırım Demokratik Halk Cumhuriyetinin kurucularından Numan Çelebicihan’ın 23 Şubat 1918 de şehit edilerek naaşının Karadeniz’e atılışının 96 ncı yılı.

Bu günkü gelişmelerden önce Kırım Türklerinin milli marşı olan dizelerle şehidimizi analım,

Ant etkenmen, söz bergenmen millet içün ölmeğeBilip, körüp, milletimniñ köz yaşını silmege.

Bilmey körmey, bin yaşasam, kurultaylı han bolsam,

Kene bir kün mezarcılar kelir meni kömmege.

Bu gün 23 Şubat

Kırım kan ağlıyor,

Ukrayna kan ağlıyor,

Ukrayna’da 2004’teki Turuncu Devrim, seçimleri hileyle kazandığı hükmüne varılan Yanukoviç’in iktidardan devrilmesine yol açmıştı. Rusya o dönemde de Yanukoviç’e destek çıkıyordu, şimdi de çıkıyor.

Ukraynada protestoları tetikleyen Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in, Ukrayna’nın AB’ye uyum için yıllar boyu yürüttüğü müzakerelere rağmen AB ile ortaklık anlaşmasını imzalamayı reddetmesi oldu.

Başkent Kiev'de 2013'te başlayan Euromaidan (AVRUPA MEYDANI) protestoları devletin şiddet kullanmasıyla daha da şiddetlendi.

Binlerce AB yanlısı Ukraynalı, Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in AB ile anlaşmaya gitmesi için başkent sokaklarına akın etti. Yanukoviç ise bunu reddetti ve protestolar da sürdü.

Kamu binalarını kuşatanlara hapis cezası öngören ve gösterilerde maske veya kask takılmasını yasaklayan yeni yasalar gerilimi arttırdı.

Polisin göstericilere 30 Kasım’daki ilk müdahalesi sonrası, bir öğrenci protestosuna yapılan müdahalenin ve onlarca kişinin yaralanmasının görüntüleri cumhurbaşkanına olan öfkeyi alevlendirdi ve kalabalıklar Bağımsızlık Meydanı’na aktı.

Ukraynalı yetkililer öfkeyi dindirmek için sert önlemler aldı. Kiev belediye başkanının görevine son verildi ve gözaltına alınanlar serbest bırakıldı.

Rusya ve Ukrayna’nın 17 Aralık’ta imzaladıkları anlaşma uyarınca Rusya, Ukrayna’nın 15 milyar dolar değerindeki devlet tahvillerini satın almayı kabul etti ve Ukrayna’ya satılan doğal gazın fiyatını da düşürdü.

Anlaşma protestocuların rüzgârını bir nebze dindirmiş gibiydi fakat muhalefet yanlısı gazeteci Tatyana Çornovol kimliği belirsiz bir kişi tarafından 25 Aralık’ta saldırıya uğrayınca gösterilerin şiddeti arttı.

Yeni yasalar 16 Ocak’ta geçti ve 22 Ocak’ta yürürlüğe girdi.

Birçok gözlemci, Rusya ve Ukrayna arasında 17 Aralık’ta imzalanan anlaşmayla Kremlin’in "iyi davranışı ödüllendirme, kötü davranışı da cezalandırma" anlamına gelen “havuç ve sopa” yöntemini benimsediğine işaret ediyor.

Cumhurbaşkanı ve muhalefet parti başkanları arasında Avrupa Birliği'nin arabuluculuğuyla bir anlaşmaya erişilmişse de, artık Yanukovych'in iktidarı oldukça sallanmaya başladı.

Buraya kadar Türk milletinin tarih boyunca ön bahçesi olmuş Ukrayna’dan bahsettik Ukraynalılarla ile akrabalık ilişkimiz olması bir yana öz kardeşlerimiz Kırım Türkleri de Ukrayna Cumhuriyeti içinde bir Çoğunluğu Rus olan bir özerk cumhuriyette yaşıyorlar. Kırım Türklerinin 1944 de öz vatanlarından sürgün edilmelerini ve vatana dönüş mücadelelerini bir başka köşe yazısına bırakalım.

Ukrayna Rusya’yla AB arasında paylaşılamıyor faka bizim önemli göz ağrımız Kırım Yarımadası. Önce kardeşin derdine düşelim sonra akrabanın.

Kırım Türkiye için stratejik, demokrates’in kılıcı gibi tepemizde duruyor.

Rusya için stratejik,

Birincisi sıcak denizlere açıldıkları önemli bir liman,

İkincisi meşhur Karadeniz donanmasının en önemli limanı Kırım Özerk Cumhuriyetinin içinde özerk bir bölge olan Sivastopol da demirli.

Üçüncüsü nüfusunun çoğu Rus,

Dördüncüsü bu kan revan içinde Rusya’yı yani Yanukoviç’i destekliyor.

Kırım Türkleri bu ateşten mengene içinde var olma, vatanlarına tutunma mücadelesinde. Bir kere Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Parlamentosu Rusların kontrolünde. Bunun karşısında Kırım Tatar Milli Hareketi ve Kırım Tatar Milli Meclisi var. Daha sonra Kırım’ın statüsü ile ilgili açmazlar var. Türkiye’de sığ dış politikacılar hemen Türkiye’nin Kırımdaki garantörlük hakkından söz etmeye başlıyorlar. Aynı garantörlük haklarının Kıbrıs’ta, Musul ve Kerkük’te de olduğu çoktan unutuldu.

Çoğunluğu Rus olan Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Parlamentosu bir bağımsızlık veya Rusya’ya iltihak kararı alırlarsa ne olur?

Bütün Karadeniz’i tehdit eden Karadeniz donanması o zaman kimin için tehdit haline gelir.

En önemlisi Kırım da yaşayan kardeşlerimizin hali nice olur?

Bu sorulara cevap vermek Türk dış işlerinin ve Milli İstihbarat teşkilatının görevleri arasında ön sırada yer alıyor. Umarım görev bilinçleri tamdır. Arap baharı ve Suriye’nin iç işlerinden bu konuda çalışmaya da fırsat bulabilirler.

Ey Türk Silkin ve kendine dön.

Türk devletinin zaafı dünya Türklüğünün zaafıdır.

Türklük kan ağlarsa İslam kan kusar.

Bilmeyip görmeyip, bin yaşasan, Kurultaylı han olsan,

Yine bir gün mezarcılar gelir sizi gömmeye.

İnşallah tarih bu konuda da sizi yargılamaz.

Doç. Dr. Kutluk Kağan SÜMER

ksumer@siyasetcafe.com

http://www.siyasetcafe.com/doc-dr-kutluk-kagan-sumer/1529-son-ukrayna-olaylari-ve-kirim-turklugu
Haber okunma sayısı: 2775

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA