25 Haziran 2018 Pazartesi

zp tr

UKRAYNA'DA BUGÜN NELER OLUYOR

ukraynada-bugun-neler-oluyor

UKRAYNA'DA BUGÜN NELER OLUYOR
18 Şubat 2014 Salı 17:01

Ukrayna’nın başkenti Kiev yeniden şiddet olaylarına sahne oluyor.

Parlamento’da çıkan af yasası ile tutuklu göstericilerin serbest bırakılması, buna karşılık olarak Kiev Belediyesi binası, gruşevskogo caddesi ve diğer şehirlerde işgal edilen kamu binalarının boşaltılması ile başlayan olumlu hava bu sabahki gelişmelerle yok oldu.

Sabah saatlerinde parlamentoya doğru yürüyüşe geçen göstericilerle polis arasında çıkan çatışmalarda çok sayıda polis ve gösterici yaralanırken, bazı polisler rehin alındı.

İşte sabahki olaylardan manşetlere yansıyanlar:
Erken saatlerde parlamentoya doğru yürüyüşe geçen göstericiler polis barikatlarına ulaştılar.Aynı saatlerde parlamento kürsüsünü işgal eden muhalefet milletvekilleri, 2004 anayasasına geçilmesi için gereken değişikliklerin gündeme alınmasını istedi.

Parlamento kürsüsündeki işgal sürerken, Parlamento çevresi ve bağlantı yollarında polis ile göstericiler arasında çatışmalar yaşanmaya başladı.

İlk olaylar sırasında güvenlik güçlerinin yolu kapatmak için kullandığı iki polis kamyonu göstericiler tarafından ateşe verildi.

Aynı saatlerde Avrupa Meydanı üzerindeki barikatlarda bulunan lastikler ateşe verildi. Barikatların arasından askeri düzende, ellerinde sopalar bulunan yüzlerce insan çıkmaya başladı.

Olaylar devam ederken yüzleri maskeli bir grup, iktidardaki bölgeler partisine ait binaya Molotof kokteyli ile saldırdı. Binanın birinci katında yangın çıkarken, binada bulunan görevliler dışarı çıkmaya zorlandı. Bu sırada eylemcilerin bir polis memurunu rehin aldıkları görüldü.

Çatışmaların şiddetlendiği sırada bir açıklama yapan muhalefetteki Udar lideri Vitaliy Kliçko, Devlet Başkanı’nın parlamento ve devlet başkanlığı için erken seçim kararı almasını istedi.

Bu çağrının yapıldığı sıralarda bir grup gösterici sağlık bakanlığı binasına girdi. Göstericiler binayı ele geçirirken, sağlık bakanı  binayı terk etti.

Bu arada güvenlik güçlerinin işgal edilen bölgeler partisi binasını geri aldığı haberi geldi.

Olaylar sırasında çok sayıda kişinin yaralandığı bildirilirken, Bölgeler Partisi yanlılarının bulunduğu marinskiy parka giren göstericiler polis ile çatışmaya başladı. Şiddet olaylarının arttığı olaylarda, polis ses ve gaz bombası ile plastik mermi kullandı. Göstericilerin yanıtı kaldırım taşı, ses bombası ve Molotof kokteyli oldu.

Bu arada muhalefete saat 13.00’e kadar 2004 Anayasası’nın yeniden kabulünü öngören değişikliklerin parlamentoya getirilmesi için iktidara süre verdi.

Parlamento çevresinde şiddetlenen olaylar nedeniyle milletvekilleri parlamento binasında kapalı kaldı.

Öğlen saatlerinde muhalefetteki Svoboda partisi lider Oleg Tyagnibok, Ukrayna genelinde mobil olunması için taraftarlarına çağrı yaptı.

Bu çağrıdan bir süre sonra gösterilerde sıkça duyulan Praviy Sektör (Sağ Sektör) lideri, vatandaşları silahlanarak meydana gelmeye çağırdı.

Göstericiler 13.20 sularında Ordu Evi’ni (Dom Ositseforv – Subay Evi) ele geçirdi.

Sokaklarda polisin barikat için yerleştirdiği çok sayıda resmi aracın ateşe verildiği, öte yandan bazı emniyet görevlilerinin rehin alındığı bildirildi.

Atılan Molotof kokteylleri nedeniyle trafik polisi kulübesi yandı.

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3273412-maidan-onlain-sadovaia-v-ohne-na-shelkovychnoi-prymenyly-vodomety-sylovykov-berut-v

http://ukrturk.net/kievde-siddet-yeniden-artiyor-iste-sabahtan-bu-yana-yasananlar/Haber okunma sayısı: 2955

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA