24 Ekim 2018 Çarşamba

zp tr

TÜRKÇE OLİMPİYATLARI MUHTEŞEM FİNAL YAPTI

turkce-olimpiyatlari-muhtesem-final-yapti


29 Nisan 2014 Salı 14:35

2003 yılından bu yana Türkiye’de, 2007’den itibaren de Ukrayna’da her yıl, Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı, Milli Taras Şevçenko Üniversitesiyle, Boris Grinçenko üniversitesi ve Uluslararası Meridyen okulunun beraber gerçekleştirdiği olimpiyatların bu yıl 12.si düzenlendi.İlk defa bu yıldan itibaren organizatörlere Ukrayna “Dragamanova” Milli  Pedagoji üniversitesi ile “Syaivo” Ukrayna-Türkiye Kültür Merkezi de katıldı.

2007 yılında 4 kurumdan 21 öğrenciyle dostluk ve sevgi yolculuğuna başlayan Uluslararası Ukrayna Türkçe Olimpiyatlarının 11.si 28 kurumdan 205 finalistlekutlanmıştı. Bu yıl 12. si “Dil ve Kültür Festivali” adı altında yapılan 2014 Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Ukrayna Finaline  55 kurumdan  455 finalist katıldı. Geçen yıldan bu yana katılan öğrenci ve kurum sayısı itibariyle birçok parametrede olimpiyatlar ikiye katlandı.

Final Töreni Ukrayna-Türkiye Kültür Şöleni ile beraber 25 Nisan 2014’te Kiev Çocuk ve Gençlik Sarayında yapıldı. 25 Nisan 2014’de sabah 10.00 ile 15.00 arası Türk ve Ukrayna el sanatlarının ve ustalarının yer aldığı kültür şölenine ikibine yakın insan katıldı. Çocuk ve Gençlik Sarayı içerisinde kurulan stantlarda, Türkiye’den gelen sanatçılar ile Kiev çocuk sarayının Ukraynalı sanatçıları; ebru,kaligrafi, hat,seramik,yumurta boyama,kukla ve oyuncak yapımı,ahşap boyama,ukrayna milli kıyafetleri,dantel ve el işleri,petrikivskiy dekoratif süsleme sanatları, yünden ürün yapma,kağıt kesme sanatı, kurdele-nakış sanatı gibi Ukrayna ve Türk sanatlarını sergilediler. Yine Ukrayna ve Türk müziği eşliğinde her iki ülke mutfağının en leziz yemeklerini tatma imkanı bulan yaklaşık ikibine yakın ziyaretçi festivalden oldukça memnun kaldılar.

Geleneksel kıyafetli Türk üniversite öğrencileri ve Türk öğretmenler ise Ukraynalı misafirlere; çiğ köfte, yayık ayranı, Osmanlı şerbeti, Osmanlı macunu, sarma, baklava gibi Türk mutfağından seçme lezzetleri ikram etti. Türk mutfağından ilk defa tattıkları çiğköfte,osmanlı macunu,osmanlı şerbeti gibi tatlar da ziyaretçilerden tam not aldı.Festival çerçevesinde ziyaretçilere çok sayıda, Türkiye’yi tanıtan  katalog ile beraber Ukrayna el sanatlarını tanıtan broşürler dağıtıldı.

Öğleden sonra saat 15.00’te başlayan  “Ödül Töreni” ise iki saat sürdü.Programda Ukraynaca – Türkçe şarkılar,şiirler,folklör gösterileri ile çoşku yüksekti. Bu yılki prograda 200.yıldönümünü andığımız Ukrayna’nın milli şairi Taras Şevcenko’da unutulmadı. Ukraynalı ve Türk öğrenciler, şairin “Anne” ile ilgili bir şiirini Ukraynaca-Türkçe seslendirdiler.

Açılış konuşmasında Ukrayna Başbakan danışmanı İvan Soroka “Türkçe olimpiyatlarının hem bilimsel,hem kültürel hem de sosyal açıdan çok önemli bir proje olduğunu belirterek bundan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Ukrayna Başbakanlığının “Teşekkür Belgesini” olimpiyat yöneticilerine veren Soroka, bu çalışmaya ilk günden beri destek veren Meridyen Eğitim Kurumları yönetici ve çalışanlarına teşekkür etti.

19 kategoride öğrencilere bronz madalyalarını veren Ukrayna’nın ilk Ankara Büyükelçisi Egor Turyanskiy “bu çalışmalar iki ülke dostluğu,kardeşliğini daha da pekiştiren çalışmalardır. Ben bugünkü programdan olağanüstü lezzet aldım. Ve geleceğe daha da ümitle bakıyorum. Tüm emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum.”dedi.Final töreninde Ukrayna eğitim bakanlığını temsilen Olimpiyat dairesi başkanı Oksana Kovalenko, ikinci olan öğrencilerin gümüş madalyalarını verdi. Kovalenko “Türkçe olimpiyatlarının Ukrayna Eğitim bakanlık takviminde yer aldığını, bu tür olimpiyatların sadece ilmi değil insani ortak paydaları da arttırdığını” ifade ederek, tüm organizatörlere teşekkür etti. Olimpiyatlarda altın madalya alan öğrencilere ödüllerini veren Kiev eski il eğitim müdürü şimdiki Kiev çocuk sarayı müdürü Oksana Dobrovolska “2003’ten bu yana başlattıkları kardeş şehir İstanbul projesiyle başlayan Türkiye ilişkilerinin en iyi dönemlerini yaşadığını belirterek bu dostluk ve eğitim ilişkilerini devam ettirecek nesli ödüllendirmenin mutluluğunu yaşamak her insana nasip olmaz” dedi. Final töreni tüm dereceye giren öğrencilerin “Yeni bir dünya” klibiyle sona erdi.

Ukrayna ve Türkiye tanıtımının yapıldığı Kültür Şöleninin baş organizatörlüğünü“Syaivo” Ukrayna Türkiye Kültür Merkezi yaptı. Merkezin kurucularından Milli Taras Şevçenko üniversitesi Tarih profesörü Volodemir Sergeycuk “bu güzel tablo sadece öğrenciler arasında değil akademisyenler,entellektüeller,iş adamları gibi toplumun her kesiminde oluşturulmaya çalışılıyor. Bizde bu çalışmaların hep merkezinde ve içindeyiz. Bu güzel tablonun her tarafa yayılması için daha çok çalışmalıyız ve çalışmamız gerektiği gibi çalışmalayız. Her iki ülke dil,kültür,eğitim ve sanatını her alanda desteklemek amacıyla kurulan “Syaivo” dostluk,sevgi ve hoşgörü anlayışının iki ülke halklarının en önemli  ortak paydası olduğunu da bu programla bir kez daha göstermiş oldu” dedi.

12.Ukrayna Dil ve Kültür Festivalinin bu yılki sloganı : “Birleşen Gönüller – Єднання сердець” Bu yıl 55 kurum ve 455 finalistin katıldığı olimpiyatların sınavları 25- 28 Mart tarihleri aralığında Liseler ve Üniversiteler kategorilerinde 19 alanda yapıldı.25 Nisan ödül töreninde altın madalya alan öğrenciler 150 ülkenin katılacağı Dünya Türkçe olimpiyatlarında Ukrayna’yı temsil edecekler. Ukraynalı öğrenciler geçen yıl İzmir’de yapılan 2.5 milyon kişinin katıldığı “Kültür Şöleni”nde 3 gün boyunca Ukrayna’nın tanıtımını yapmışlar ve Ukrayna’ya katıldıkları kategorilerde 2 Altın 1 Gümüş 2 Bronz  madalya getirmişlerdi.

Uluslararası Dil ve Kültür Festivali

Tertip Heyeti

Haberin etiketleri:

OLİMPİYAT


Haber okunma sayısı: 3862

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA